Pareigūnai tramdys nemokamas sporto transliacijas internete
Interneto Gidas
Ketvirtadienis, 09 Gruodis 2010 02:16
„Varžybas nemokamai galite pamatyti čia“, – tokius komentarus po naujienomis, kurios anonsuoja būsimas rungtynes, sutinkame itin dažnai. Reklamuotojai, siūlantys pasižiūrėti sporto varžybas tiesiogiai, tinklalapių administratoriams yra galvos skausmas, o vartotojams – džiaugsmas.

Iš nemokamų televizijų kanalų pasitraukus Eurolygos rungtynių bei „Formulės 1“ lenktynių transliacijoms, daugeliui lietuvių nebeliko nieko kito, kaip sirgti už savo mėgstamas komandas stebint transliacijas internetu.

Perima užsieniečių patirtį

Išmanūs tinklalapio kūrėjai perėmė jau anksčiau užsienyje taikytą praktiką ir įkūrė internetinę televiziją. Čia vartotojams tiesiog užsukus reikia išsirinkti norimą transliaciją bei ją stebėti visiškai nemokamai. Jokių registracijų, jokių mokesčių. Kol kas būtent taip atrodo sporto varžybų transliacijas siūlančių tinklalapių koncepcijos.

Visgi nereikia būti naiviems ir tikėtis, kad taip bus visada. Bene populiariausias tinklalapis justin.tv jau seniai pakeitė nemokamas transliacijas į mokamas. Teoriškai įmanoma žiūrėti visą transliaciją nemokamai, tačiau kas 30 sekundžių ji nutraukiama ir prašoma įvesti mokamo prisijungimo duomenis. Tiesa, atnaujinus puslapį galima toliau stebėti varžybas.

Lietuvoje kol kas mokamų transliacijų nėra, tačiau vartotojai turi susitaikyti su nuolat iššokančių „iškiliųjų langų“ nepatogumais, kurie dažnai užstoja rodomą vaizdą ir verčia vartotoją žiūrėti į reklamą apie 20 sekundžių. Taip tinklalapių kūrėjai bent iš dalies kompensuoja išlaidas, skirtas puslapiui išlaikyti.

Lankytojų vilionės – nepageidaujama reklama

Sporto varžybas transliuojantys tinklalapiai į savo reklamą neinvestuoja nė cento. Visas jų priviliotas lankytojų srautas yra iš nepageidaujamos reklamos tinklalapių komentaruose, kuri liaudiškai vadinama „spamu“.

Interneto portalai Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Lietuvos ryto“ rungtynes Eurolygoje, Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) bei VTB Vieningoje lygoje aprašo tiesiogiai. Tokios naujienos pasirodo pusvalandžiu ar valanda anksčiau nei mačo pradžia. Būtent šios naujienos ir yra pagrindinis reklamuotojų taikinys. Čia galima spėti sudominti skaitytojus užsukti į jų tinklalapį ir pažiūrėti netrukus prasidėsiančias rungtynes.

„Kitokio būdo ir nėra. Niekas nenorės reklamuoti tokio pobūdžio tinklalapio, o ir lėšų tam neturime. Tenka apsiriboti reklaminėmis žinutėmis forumuose bei komentaruose po naujienomis. Mūsų tinklalapio darbuotojai stengiasi neteršti naujienų ir neskelbia tų pačių žinučių daug kartų. Pakanka ir 2–3 kartų. Manau, nuo to niekas per daug nenukenčia“, – įsitikinęs vieno sporto varžybų transliacijas rodančių tinklalapio administratorius.

Reklamuotojams tenka susitaikyti su priešiškais daugelio vartotojų komentarais, kurie liepia nešdintis iš komentarų skilties su savo reklama. Tinklalapių administratoriai, pamatę nepageidaujamo turinio žinutes, jų autoriams ilgam laikui atima teises rašyti komentarus. Tinklalapiuose, kur registracijos nereikia, žinutės tiesiog būna ištrinamos. Visgi tokie būdai neatbaido sporto varžybų transliacijomis viliojančių vartotojų reklamos ir ji sėkmingai plinta toliau.

Norėdami prisivilioti lankytojus į tinklalapį, jo administratoriai netgi kuria grupes socialiniame tinklalapyje „Facebook“, kur informuoja puslapio gerbėjus apie būsimas transliacijas.

Nuo krepšinio – iki teniso

Mūsų šalyje labiausiai žmones domina krepšinio transliacijos, nes Eurolygos„Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ rungtynės yra tiesiogiai rodomos per „Viasat Sport Baltic“ kanalą, kuris yra mokamas.

Vieno sporto varžybų transliacijas rodančių tinklalapių administratorius Alfa.lt žurnalistui atskleidė, kad daugiausiai dėmesio sulaukia būtent kauniečių ir vilniečių kovos Eurolygoje. Taip pat nemažai lankytojų stebi Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) rungtynes, ypač kai mačai vyksta sekmadienio vakarais.

Lietuviai neapsiriboja vien krepšinio žiūrėjimu, todėl dažnai užsuka ir stebi Anglijos, Ispanijos ar Italijos futbolo pirmenybių susitikimus. Dėmesio sulaukia ir stambiausi teniso turnyrai, „Formulės 1“ lenktynės bei NHL ledo ritulio pirmenybės.

Bandys kovoti su piratais

Televizijos transliacijas gina Lietuvos autorinių teisių įstatymas, todėl nelegalus kanalo retransliavimas yra baudžiamas įspėjimu arba pinigine bauda.

„Viasat“ viešųjų ryšių vadovė Diana Liepuonytė-Kytrienė portalui Alfa.lt tvirtino, kad su internetiniais piratais yra bandoma kovoti, pasitelkiant teismines institucijas.

„Renkame pajėgas, kad pradėtume rimtesnę kovą prieš piratus. Bandome tai daryti teisinėmis priemonėmis. Sužinoję, kas nelegaliai retransliuoja mūsų kanalus, kreipiamės į juos, taip pat galime perduoti teisėsaugai. Mes jų nubausti negalime, tik įspėti. Viską turi atlikti atitinkamos institucijos“, – tvirtino pašnekovė.

D. Liepuonytės-Kytrienės įsitikinimu, tik tokiais būdais įmanoma pažaboti internetinį piratavimą.

„Gavę įspėjimus, žmonės reaguoja, nes bijo piniginių baudų. Bent jau dalis jų sutramdo savo veiklą. Netramdoma ji labai plinta“, – kalbėjo „Viasat“ viešųjų ryšių vadovė.

Daugelis be tiesioginių krepšinio ir „Formulės 1“ transliacijų likę Lietuvos gyventojai viešai piktinasi perkelti varžybas į mokamą kanalą. Internete galima rasti ne vieną peticiją, kuri reikalauja grąžinti Eurolygos transliacijas į nemokamą kanalą. Visgi, D. Liepuonytės-Kytrienės nuomone, abonementinis mokestis už kokybiškas transliacijas yra normalus reiškinys.

„Už kiekvienų varžybų transliavimo licencijas mokame milžiniškus pinigus. Investuojame į „Viasat Sport Baltic“ kanalą, kad jame būtų kuo daugiau vartotojams patrauklių transliacijų, todėl grįžtamasis abonementinis mokestis yra logiškas dalykas“, – pridūrė ji.

Legali veikla?

Nors iš pirmo žvilgsnio panašu, kad rungtynių retransliacija internetu yra nelegali, kol kas tai neįrodyta. Kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Tomas Urbis tikino, kad dėl minėtų faktų vyksta tyrimas, tačiau konkretesnių detalių negali atskleisti.

„Turime medžiagą, vyksta tyrimas. Bendraujame su Lietuvos autorinių teisių gynimo asociacija (LATGA) ir nuo jos atsakymo priklausys, kas čia gali būti: ar gretutinių teisių pažeidimas, ar autorinių. Laukiame tam tik išaiškinimo“, – pasakojo pašnekovas.

Tiesa, teisėsaugininkas įžvelgia tam tikrų administracinių teisės pažeidimų kodekso pažeidimų: „Laukiame, nieko negaliu daugiau sakyti. Galime įžvelgti tam tikrus administracinių teisės pažeidimų kodekso pažeidimus, bet nenoriu nieko komentuoti plačiau, nes vyksta tyrimas.“

Patys transliuotojai savo veikloje jokių draudžiamų veiksmų neįžvelgia: „Mes nevykdome jokių transliacijų savo serveryje, o surenkame internete laisvai platinamas nuorodas į kitas svetaines, kurios transliuoja. Dėl transliacijų legalumo tektų kreiptis į transliacijų savininkus“, – kalbėjo vieno portalo administratorius.

Nustačius, kad internetinės transliacijos pažeidė įstatymus, portalų savininkams bus surašomas administracinių teisės pažeidimų kodeksas, pagal kurį gresia piniginės baudos arba įspėjimai.

Mokestis už transliacijas – prabanga

Mokamos Eurolygos transliacijos yra gana brangios. Oficiali prestižiškiausio Senojo žemyno turnyras turi nuosavą internetinę televiziją, per kurią sumokėjus tam tikrą mokestį galima žiūrėti rungtynes.

Už galimybę stebėti visus vienos dienos susitikimus su anglišku komentavimu paklosite 8,90 euro (~ 31 litą).

Galima nusipirkti ir galimybę žiūrėti vienas konkrečias rungtynes. Toks malonumas jums kainuotų 5,90 euro (~ 21 litą).

Jeigu esate didelis krepšinio gerbėjas, galite įsigyti viso sezono mačų paketą. Jis kainuos net 89,90 euro (~ 311 litų). Šiame pakete taip pat rasite kelių sezonų rungtynių archyvą, komentavimą anglų kalba, aukštos kokybės transliaciją ir kt.

Šaltinis:
 


Susijusios naujienos:

  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.

  • Pigiausias internetas Kaune: kaip tokį atrasti? (2017-06-14)

    Ar galite įsivaizduoti savo gyvenimą be interneto, kuris lydi mus kiekviename žingsnyje. Turbūt sunkiai, kadangi internetas yra ne tik pramogos, tačiau ir darbo priemonė. Juolab, įprastus darbus jis mums padeda atlikti kur kas geriau, o šiuolaikiniame pasaulyje labai svarbus laiko taupymo aspektas. Visgi, šiuo metu interneto paslaugas teikia tiek daug tiekėjų, kad gali būti sunku pasirinkti, kuris variantas Jums tinka labiausiai. Pigiausias internetas Kaune nebūtinai yra blogiausias kaip kartais priimta manyti. Pigumas taip pat gali reikšti kokybę, tik reikia mokėti ieškoti ir atradus priimti pasiūlymą.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Naudingos nuorodos

ManoIT.lt









Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed