Socialinių tinklų įtaka jaunimui
Mobilusis pasaulis
Penktadienis, 03 Gruodis 2021 10:22

Pastaruoju metu daug diskutuojama apie interneto grėsmes, kurios kenkia mūsų visų gerovei. Internetas suteikia mums daugiau galimybių bendrauti, ieškoti informacijos, praturtėti. Tuo pačiu daugėja žmonių, kaip jiems internetas tampa narkotikais.

 

Statistikos portalo Statistika duomenimis, Lietuvoje 2019 m. net 95 proc. jaunesni nei 25 metų interneto vartotojai internetu naudojasi kasdien

45-54 metų amžiaus interneto vartotojai kasdien naudojasi ne taip aktyviai (85 proc.), apie 75 proc. 55 metų ir vyresni. Lietuvoje internetas daugiausia naudojamas bendravimui, informacijos apie prekes ir paslaugas paieškai (62 proc. gyventojų), naujienų skaitymui (72 proc. gyventojų), bendravimui socialiniuose tinkluose (54 proc. gyventojų). Kaip minėta anksčiau, tarp jaunimo vis dar populiaresni socialiniai tinklai (90 proc.) ir el. paštas (85 proc.). Vieno tyrimo metu nustatyta, kad išmaniųjų telefonų naudotojai savo telefonus vidutiniškai paliečia maždaug nuo 10 iki 200 kartų per dieną, kurių trukmė siekia nuo 10 iki 250 sekundžių. Net 80 proc. išmaniųjų telefonų naudotojų reguliariai tikrina paštą ir asmenines paskyras socialiniuose tinkluose, net ir be pranešimų. Atlikti tyrimai rodo, kad beveik 70 proc. žmonių socialiniuose tinkluose siekia save pavaizduoti tokiais, kokie realybėje nėra. Ir viskas tam, kad būtų įrodyta, jog mūsų gyvenimas įdomus, pilnas nuotykių ir teigiamų emocijų, nors tai dažnai neatspindi tiesos. Juk visi mes patiriame ir neigiamų išgyvenimų, ir sunkumų, apie kuriuos retai kada skelbiame socialiniuose tinkluose.

Aktyvūs socialinių tinklų vartotojai dažniau patiria nerimą ir neigiamas emocijas, dažniau patiria kontrolės stoką, netinkamą elgesį ir kompulsyvų elgesį

Dauguma socialinių tinklų vartotojų yra neatsiejami nuo intensyvaus interneto naudojimo ir tai gali būti labai susiję su priklausomybe nuo interneto. Tyrimai nustatė daugybę psichikos sveikatos problemų, susijusių su pernelyg dideliu interneto naudojimu, įskaitant depresijos simptomus, nerimą ir žemą savigarbą. Atsižvelgiant į vartotojų amžiaus ypatybes ir tai, kad paaugliai dažniau naudojasi išmaniaisiais telefonais, naudodamiesi išmaniaisiais telefonais paaugliai gali susidurti su psichologinėmis problemomis. Paauglystėje intensyviai vyksta asmens savo tapatumo paieškos, iš vaikystės pereinama į suaugusiojo pasaulį, todėl paaugliai neretai puola į kraštutinumus, jiems dažnai kyla įvairių prieštaravimų, noras rizikuoti. Šiame amžiaus tarpsnyje dar tvirtai nesusiformavę gebėjimai kritiškai vertinti supančią aplinką, todėl atsparumo grėsmėms atžvilgiu paaugliai yra pažeidžiami. Problemos rimtumą atskleidžia ir tai, kad paauglių elgesys internetinėje erdvėje kinta, jis tampa vis rizikingesnis. Paaugliai dažnai kontaktuoja su nepažįstamaisiais, naudojasi smurtinio ir seksualinio turinio interneto svetainėmis, populiarėja paauglių elektroninės patyčios. Priekabiavimas ir nepageidaujami seksualinio turinio pranešimai, asmeninės informacijos skelbimas, patyčios, asmens tapatybės vagystės ir kt. dažnai lemia paauglių pažeidžiamumą.

Tyrimai rodo, kad paaugliai, ypač merginos, dažniau dalyvauja socialinių tinklų veikloje

Savo gyvenimu nepatenkinti paaugliai naudojasi internetu kaip bendravimo aplinka, kurioje jaučiasi labiau pasitikintys savimi, ypač akcentuodami anoniminio bendravimo galimybę. Paaugliai, kurių santykiai su tėvais ir bendraamžiais yra silpni, dažniau ieško internetinio bendravimo galimybių. Pastarieji internetą vertina kaip palankią galimybę užmegzti asmeninius ir intymius santykius su kitais. Pavojingas elgesys internete gali turėti neigiamos įtakos jaunų žmonių socialinio gyvenimo kokybei ir fizinei bei psichinei sveikatai. Naudojimasis internetu be jokių apribojimų ar kontrolės dažniausiai turi neigiamą poveikį socialinei paauglių sąveikai. Socialiniai tinklai formuoja tam tikrą socialinį kapitalą, kurio pagrindu vyksta socializacija. Yra žinoma, kad socializacija vyksta sąveikaujant su aplinka, tame tarpe ir su socialiniai tinklais, kurie asmenybę tarsi „įveda“ į visuomenę, perteikiant turimą socialinę patirtį (žinias, vertybes, elgesio taisykles ir normas, bei nuostatas). Egzistuoja tam tikra socialinė erdvė, tarsi socialinis laukas, kurį sudaro įvairių tikslų, poreikių, interesų turintys asmenys.

 


Susijusios naujienos:


Komentarai

Reklaminis skydelis

Naudingos nuorodos

ManoIT.lt
Antivirusinė NOD32Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed