„Piratinių“ kompiuterių programų vertė verslo sektoriuje išaugo dvigubai
Programinė įranga
Antradienis, 11 Rugsėjis 2012 14:24

Asociacijos „Business Software Alliance“ (BSA) duomenimis, per pirmąjį 2012 m. pusmetį neteisėtos programinės įrangos vertė, kurią naudojo į teisėsaugos akiratį pakliuvusios bendrovės, buvo 165 tūkst. litų. Palyginus su tuo pačiu 2011 m. laikotarpiu neteisėtos programinės įrangos vertė patikrintose bendrovėse išaugo daugiau nei dukart.
Per pirmąjį šių metų pusmetį taip pat išaugo BSA nariams sumokėtų kompensacijų bendra suma. Neteisėtą programinę įrangą naudojusios ir platinusios bendrovės autorių teisių turėtojams 2012 m. pirmoje pusėje sumokėjo 136 tūkst. litų kompensacijų – 25 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį 2011 metais.

„Šiandien kompiuteris ir jame esanti programinė įranga yra pagrindinis darbo įrankis, todėl verslo sektorių galima įvardyti, kaip vieną iš pavojingiausių. Tais atvejais, kai verslo subjekto kompiuteryje naudojamos neteisėtos kompiuterių programos, jos paprastai yra naudojamos siekiant komercijos tikslų, o tai rodo veikos pavojingumą. Patikrinimų skaičius šiame sektoriuje turėtų augti“, – sakė BSA atstovaujanti advokatė Jolanta Kaminskaitė.

Per pastarąjį šių metų pusmetį policijos pareigūnai atliko 10 patikrinimų BSA narių programinę įrangą naudojančiose ir 2 patikrinimus neteisėtas kompiuterių programas platinančiose bendrovėse. Neteisėtą BSA narių programinę įrangą naudojančios ar platinančios bendrovės per pirmąjį autorių 2012 metų pusmetį kompiuterių programų autorių teisių turėtojams teismo sprendimu ar taikiu sutarimu kompensavo 136 tūkst. litų.

Aptariamu laikotarpiu Lietuvoje buvo priimti 4 teismo sprendimai civilinėse bylose ir vienas nuosprendis baudžiamojoje byloje dėl BSA narių autorių teisių pažeidimo. Teismas paskelbė ir vieną administracinį sprendimą kompiuterių programas platinančiai bendrovei, o bendra platintojų kompensacijos suma aptariamu laikotarpiu autorių teisių turėtojams siekė 6 tūkst. litų sumą.

Prie kovos su neteisėtu programinės įrangos naudojimu taip pat prisideda valstybinės institucijos. Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos teisėsaugos institucijos pradėjo 22 ikiteisminius tyrimus baudžiamosiose bylose intelektinės nuosavybės teisinės apsaugos srityje. Ikiteisminius tyrimus inicijuoti padeda trišalis bendradarbiavimas tarp Lietuvos kompiuterių programų gamintojų ir platintojų asociacijos „Verslo programinės įrangos aljansas“, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Policijos departamento.

Taikant administracinę atsakomybę, įmonės vadovui ar kitam atsakingam asmeniui už neteisėtą kompiuterių programų naudojimą (įskaitant platinimą) gali būti skiriama bauda nuo 1000 Lt iki 2000 Lt, konfiskuojant neteisėtas kompiuterių programų kopijas. Jei pažeidimas yra kartotinis, asmeniui gali būti skiriama bauda iki 3000 Lt su neteisėtų kompiuterių programų kopijų ir jų gamybos priemonių ar įrangos konfiskavimu.

Baudžiamoji atsakomybė tokiems asmenims bus taikoma tuo atveju, kai neteisėtų kompiuterių programų bendra vertė sieks daugiau nei 13 000 litų. Taikant baudžiamąją atsakomybę įmonės vadovui ar kitam atsakingam asmeniui gali grėsti viešieji darbai, bauda iki 13 000 Lt, laisvės apribojimas, areštas ir laisvės atėmimas iki 3 metų. Tuo tarpu juridiniam asmeniui gali grėsti bauda iki 6,5 mln. Lt, juridinio asmens veiklos apribojimas ir netgi juridinio asmens likvidavimas. Juridinio asmens atsakomybę numato Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 52 ir 53 straipsnis. Civilinė atsakomybė atsiranda už bet kokį neteisėtą kompiuterių programų panaudojimą.

Pasauliniu mastu verslo organizacijose linkusios naudoti neteisėtą programinę įrangą. BSA pasaulinio „piratavimo“ lygio tyrimo metu atlikus bendrovių vadovų apklausą paaiškėjo, kad praėjusiais metais net 61 proc. pasaulio verslininkų, priimančių sprendimus savo bendrovių vardu, yra nors kartą naudoję neteisėtą programinę įrangą.

BSA tyrimo duomenimis, daugiausiai neteisėtų kompiuterių programų 2011 metais užregistruota Centrinės ir Rytų Europos regione, kuriam priklauso ir Lietuva. Šiame regione neteisėtos kompiuterių programos buvo įdiegtos vidutiniškai į 64 proc. kompiuterių. Lietuvoje kompiuterių „piratavimo“ lygis išlieka toks pats jau ketvirtus metus iš eilės ir yra lygus 54 procentams.

Šaltinis: 

 


Susijusios naujienos:

 • Populiariausios iPhone programos (2016-08-23)

  Populiarūs ir taip visų mėgstami „Apple“ išmanieji „iPhone“ negali pasigirti tokia didele programėlių gausa kaip „Android“ operacinės sistemos vartotojai. Tačiau, tai netrukdo būti vienu žinomiausių prekinių ženklų pasaulyje. Šiomis dienomis iOS operacinė sistema ir „iPhone“ vartotojams leidžia pasidžiaugti įvairiais išmaniais apps‘ais. Štai keletas naujų programų jūsų telefonui:

 • „Windows 10“ (ne)sėkmė (2016-07-18)

  Microsoft“ kuriamų technologijų gerbėjai jau kuris laikas „tyrinėja“ „Windows 10“ operacinę sistemą. Nors operacinės sistemos įdiegimas yra nemokamas, o vartotojai gali džiaugtis tokiomis naujovėmis, kaip „Cortana“ skaitmeninis asistentas, užduočių centru, virtualiais darbastaliais, atnaujinta programų išvaizda ir grįžusiu „Start“ meniu — „Windows 10“ anaiptol nesulaukė tokio didelio susidomėjimo, kaip buvo tikėtasi iš pradžių.

 • „Android“ naujienos (2016-07-18)

  „Google“ pristatė naują operacinės sistemos „Android“ versiją „Android N“. Pastaroji labai patraukli tuo, kad yra prieinama visiems „Android“ įrenginių naudotojams.

 • 14 proc. lietuvių nežino, ar naudoja legalią programinę įrangą (2016-02-10)

  Kas septintas lietuvis nesupranta, ar jo naudojama programinė įranga yra legali, tačiau beveik visi puikiai suvokia, jog nelegalios programinės įrangos naudojimas gali kelti grėsmę jų asmeninių duomenų saugumui, rodo visuomenės nuomonės tyrimas.

 • Intelektinės nuosavybės teisės – ES ekonomikos augimo varomoji jėga (2016-01-21)

  Mokslininkai, studentai, jauno verslo kūrėjai KTU „Santakos“ slėnyje pirmą kartą surengtuose „Intelektiniuose pusryčiuose“ veltui laiko neleido – ne tik mėgavosi rytiniu kavos puodeliu, bet ir susipažino su išradimų teisinės apsaugos problemomis.


Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed