„Piratinių“ kompiuterių programų vertė verslo sektoriuje išaugo dvigubai
Programinė įranga
Antradienis, 11 Rugsėjis 2012 14:24

Asociacijos „Business Software Alliance“ (BSA) duomenimis, per pirmąjį 2012 m. pusmetį neteisėtos programinės įrangos vertė, kurią naudojo į teisėsaugos akiratį pakliuvusios bendrovės, buvo 165 tūkst. litų. Palyginus su tuo pačiu 2011 m. laikotarpiu neteisėtos programinės įrangos vertė patikrintose bendrovėse išaugo daugiau nei dukart.
Per pirmąjį šių metų pusmetį taip pat išaugo BSA nariams sumokėtų kompensacijų bendra suma. Neteisėtą programinę įrangą naudojusios ir platinusios bendrovės autorių teisių turėtojams 2012 m. pirmoje pusėje sumokėjo 136 tūkst. litų kompensacijų – 25 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį 2011 metais.

„Šiandien kompiuteris ir jame esanti programinė įranga yra pagrindinis darbo įrankis, todėl verslo sektorių galima įvardyti, kaip vieną iš pavojingiausių. Tais atvejais, kai verslo subjekto kompiuteryje naudojamos neteisėtos kompiuterių programos, jos paprastai yra naudojamos siekiant komercijos tikslų, o tai rodo veikos pavojingumą. Patikrinimų skaičius šiame sektoriuje turėtų augti“, – sakė BSA atstovaujanti advokatė Jolanta Kaminskaitė.

Per pastarąjį šių metų pusmetį policijos pareigūnai atliko 10 patikrinimų BSA narių programinę įrangą naudojančiose ir 2 patikrinimus neteisėtas kompiuterių programas platinančiose bendrovėse. Neteisėtą BSA narių programinę įrangą naudojančios ar platinančios bendrovės per pirmąjį autorių 2012 metų pusmetį kompiuterių programų autorių teisių turėtojams teismo sprendimu ar taikiu sutarimu kompensavo 136 tūkst. litų.

Aptariamu laikotarpiu Lietuvoje buvo priimti 4 teismo sprendimai civilinėse bylose ir vienas nuosprendis baudžiamojoje byloje dėl BSA narių autorių teisių pažeidimo. Teismas paskelbė ir vieną administracinį sprendimą kompiuterių programas platinančiai bendrovei, o bendra platintojų kompensacijos suma aptariamu laikotarpiu autorių teisių turėtojams siekė 6 tūkst. litų sumą.

Prie kovos su neteisėtu programinės įrangos naudojimu taip pat prisideda valstybinės institucijos. Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos teisėsaugos institucijos pradėjo 22 ikiteisminius tyrimus baudžiamosiose bylose intelektinės nuosavybės teisinės apsaugos srityje. Ikiteisminius tyrimus inicijuoti padeda trišalis bendradarbiavimas tarp Lietuvos kompiuterių programų gamintojų ir platintojų asociacijos „Verslo programinės įrangos aljansas“, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Policijos departamento.

Taikant administracinę atsakomybę, įmonės vadovui ar kitam atsakingam asmeniui už neteisėtą kompiuterių programų naudojimą (įskaitant platinimą) gali būti skiriama bauda nuo 1000 Lt iki 2000 Lt, konfiskuojant neteisėtas kompiuterių programų kopijas. Jei pažeidimas yra kartotinis, asmeniui gali būti skiriama bauda iki 3000 Lt su neteisėtų kompiuterių programų kopijų ir jų gamybos priemonių ar įrangos konfiskavimu.

Baudžiamoji atsakomybė tokiems asmenims bus taikoma tuo atveju, kai neteisėtų kompiuterių programų bendra vertė sieks daugiau nei 13 000 litų. Taikant baudžiamąją atsakomybę įmonės vadovui ar kitam atsakingam asmeniui gali grėsti viešieji darbai, bauda iki 13 000 Lt, laisvės apribojimas, areštas ir laisvės atėmimas iki 3 metų. Tuo tarpu juridiniam asmeniui gali grėsti bauda iki 6,5 mln. Lt, juridinio asmens veiklos apribojimas ir netgi juridinio asmens likvidavimas. Juridinio asmens atsakomybę numato Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 52 ir 53 straipsnis. Civilinė atsakomybė atsiranda už bet kokį neteisėtą kompiuterių programų panaudojimą.

Pasauliniu mastu verslo organizacijose linkusios naudoti neteisėtą programinę įrangą. BSA pasaulinio „piratavimo“ lygio tyrimo metu atlikus bendrovių vadovų apklausą paaiškėjo, kad praėjusiais metais net 61 proc. pasaulio verslininkų, priimančių sprendimus savo bendrovių vardu, yra nors kartą naudoję neteisėtą programinę įrangą.

BSA tyrimo duomenimis, daugiausiai neteisėtų kompiuterių programų 2011 metais užregistruota Centrinės ir Rytų Europos regione, kuriam priklauso ir Lietuva. Šiame regione neteisėtos kompiuterių programos buvo įdiegtos vidutiniškai į 64 proc. kompiuterių. Lietuvoje kompiuterių „piratavimo“ lygis išlieka toks pats jau ketvirtus metus iš eilės ir yra lygus 54 procentams.

Šaltinis: 

 


Susijusios naujienos:

  • Kaip sukurti logotipą? (2024-03-27)

    Dėmesį verta atkreipti į tai, kad būtų galima įvardinti labai daug priežasčių, kodėl reikalinga syra logotipas. Tačiau šį kartą aptarsime kitą, ne ką mažiau svarbų klausimą - kaip sukurti logotipą? Yra daug dalykų, kuriuos reikėtų žinoti.

     

    Kodėl svarbu rinktis profesionalų paslaugas?

    Visų pirma,  svarbu akcentuoti, kad, jei prireikė logotipo, tai jį sukurti turėtų pofesionalas. Jį rinktis reikėtų todėl kad logotipų kūrimas reikalauja daug žinių bei įgūdžių, o taip pat ir tam tikrų savybių. Taigi, jei logotipą kurs žmogus, kuris neturi reikiamų žniių ar įgūdių, tai galutinis rezultatas netenkins. Ypač nemaža dalis žmonių bando logotipą sukurti patys, vien tik todėl, kad nors truputį sutaupytų. Ir tai yra viena didžiausių klaidų, kokią tik galima padaryti - atminkite, kokybiškas logotipas tikrai atsipirks.

     

    Į kūrybos procesą įneškite ir savo idėjų

    Visgi, taip pat svarbu pasakyti, kad nors logotipo kūrimas turėtų būti patikėtas profesionalams, nereikėtų pamiršti ir dar vieno dalyko - įneškite ir savo minčių. Gali būti, kad jūs intuityviai jaučiate, kokia turėtų būti viena ar kita logotipo, kuris pristatys jūsų verslą, detalė. Taigi, jums belieka tik apie tai išsakyti specialistui, kad jį būtų įgyvendinta.

     

    Atsižvelkite ir į tendencijas

    Verta nepamiršti, kad taip pat egzistuoja ir logotipų kūrimo tendencijos - kas buvo madinga ir svarbu prieš penkerius metus, galbūt, nebėra aktualu šiandien. Belieka tik pridurti, kad logotipų tendencijos yra atnaujinamos ir aptariamos kiekvienais metais, todėl jomis tikrai reikėtų pasidomėti. Taigi, laikykitės visų šių patarimų ir galutinis rezultatas tikrai bus puikus. Na, o dar daugiau naudingos informacijos galite sužinoti, jei tik užsuksite į http://www.auth.lt/reklama/logotipu-kurimas/.

  • Kas yra programinė įranga? (2023-08-07)

    Vienas dalykų, kurį naudojame kone kiekvieną dieną ( o ypač didelė dalis žmonių – net ir kelis kartus per dieną), yra kompiuteris. Šiandien šis įrenginys mums yra reikalingas tam, kad galėtumėte dirbti, studijuoti, sužinoti daug naujų dalykų, pramogauti, bendrauti su mums svarbiais žmonėmis, o tai pat – netgi apsipirkti ar įsigyti bilietus į renginį. Tačiau svarbu akcentuoti ir tai, kad kompiuteris būtų nedaug ko vertas, jei nebūtų programinės įrangos. Tad, kas tai yra? Ką reikia žinoti apie tai?

  • Populiariausios iPhone programos (2016-08-23)

    Populiarūs ir taip visų mėgstami „Apple“ išmanieji „iPhone“ negali pasigirti tokia didele programėlių gausa kaip „Android“ operacinės sistemos vartotojai. Tačiau, tai netrukdo būti vienu žinomiausių prekinių ženklų pasaulyje. Šiomis dienomis iOS operacinė sistema ir „iPhone“ vartotojams leidžia pasidžiaugti įvairiais išmaniais apps‘ais. Štai keletas naujų programų jūsų telefonui:

  • „Android“ naujienos (2016-07-18)

    „Google“ pristatė naują operacinės sistemos „Android“ versiją „Android N“. Pastaroji labai patraukli tuo, kad yra prieinama visiems „Android“ įrenginių naudotojams.

  • 14 proc. lietuvių nežino, ar naudoja legalią programinę įrangą (2016-02-10)

    Kas septintas lietuvis nesupranta, ar jo naudojama programinė įranga yra legali, tačiau beveik visi puikiai suvokia, jog nelegalios programinės įrangos naudojimas gali kelti grėsmę jų asmeninių duomenų saugumui, rodo visuomenės nuomonės tyrimas.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Naudingos nuorodos

ManoIT.lt









Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed