Čerpių gaminimo technologijos
Technologijos
Antradienis, 08 Lapkritis 2016 09:51

Stogas dar yra vadinamas pačiu brangiausiu viso namo elementu. Būtent nuo jo iš dalies priklauso viso statinio išvaizda. Todėl labai svarbu pasirinkti tinkamą patvarią stogo dangą, tad ji nekeltų rūpesčių ir būtų estetiškai išvaizdi.

Renkantis stogo dangą reikia įvertinti ne tik kainą, bet ir nepamiršti, kad jis turi būti ekologiškas – nekenkti nei aplinkai, nei žmogaus sveikatai. Taip pat būtina įvertinti stogo dangos atsparumą ugniai.

Vienas iš seniausių stogo dangų – čerpių danga. Manoma, kad jos  naudotos dar antikos laikais. Apie tai byloja archeologiniai radiniai

Lietuvą čerpės pasiekė palyginti vėlai, kai mūsų krašte prasidėjo mūrinės statybos – apie XII–XIV a.

Čerpės būdavo gaminamos rankomis, o jų gaminimo technologija pamažu tobulėjo. Pirmieji čerpių gaminimo fabrikai Lietuvoje radosi XIX a.

Nuo tada pradėtos gaminti įvairių formų čerpės, geresnė tapo jų kokybė, modernesnė tapo ir šios stogo dangos klojimo technologija.

Specialistų teigimu, sovietmečiu čerpių gamyba buvo nustumta į šalį, čerpės gamintos labai nekokybiškos, o rinką užkariavo neekologiškas šiferis.

Vėliau prieita prie išvados, kad jis yra kenksmingas mūsų sveikatai ir atsigręžta į ekologišką stogų dengimą.

Viena iš didžiausių čerpių gamyklų Europoje stovi Austrijoje. Tai šimtmečių tradicijas puoselėjanti įmonė, kuri prieš keturis dešimtmečius pradėjusi plėsti savo veiklą.

Skelbiama, kad Austrijos įmonė „Wienerberger“ šiuo metu turi daugiau kaip 250 gamyklas 27 šalyse.

Čerpės yra gaminamos iš molio, smėlio, vandens, tad be jokios abejonės – tai ekologiškas produktas. Pridedant mineralinių medžiagų išgaunami įvairūs gaminamų čerpių atspalviai, bet  pats populiariausias – natūralaus molio atspalvis.

Vienas pakalbintas Širvintų rajone gyvenantis ūkininkas pasakojo pasirinkęs būtent čerpių stogo dangą pasakojo, kad jį labai sužavėjo senosios čerpių gamybos tradicijos. O ypač pastebėjimai apie labai gražiai senstantį tokį stogą.

„Girdėjau frazę, kad čerpinis stogas sensta panašiai kaip vynas. Kuo senesnis, tuo įspūdingiau jis atrodo. Ir atrodo neapsirikau, pasirinkęs būtent tokią dangą“, – pasakojo širvintiškis. Stogą jis uždengė bemaž prieš penkiolika metų. Ir jau įsitikino, laikas šios dangos nė kiek nepagadino.

Žmogus mano, kad ne ką mažesnė už estetinę yra praktinė reikšmė. Tiki, kad šis stogas išlaikys visus aplinkos veiksnius ir dar daug metų saugos pastatą nuo vėjo šalčio, lietaus.

informacija parengta - www.agmeka.lt

 


Susijusios naujienos:


Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed