DARPA nori sukurti portabilius atominius laikrodžius
Technologijos
Antradienis, 14 Rugsėjis 2010 08:39
Nuo laiko matavimo tikslumo priklauso duomenų kodavimo, komunikacijų, GPS ir daugybės kitų technologijų veikimas. Ypač tai aktualu karybos sferai, todėl JAV karinė mokslinių tyrimų organizacija DARPA į savo artimiausių projektų sąrašą įtraukė ir portabilių atominių laikrodžių sukūrimą.

DARPA atstovai teigia, jog naujieji įtaisai turėtų būti sumažintos dabartinių atominių laikrodžių versijos. Šie įtaisai paprastai seka standartizuotą laiko tėkmę viso pasaulio mokslinėse laboratorijose. Šiuo tikslu agentūros inicijuota programa "Quantum Assisted Sensing and Readout" (QuASAR), kaip ir daugelis kitų DARPA projektų, šiuo metu primena fantastiką. Pažangiausi pasaulyje atominiai  laikrodžiai, tokie kaip JAV Nacionalinio standartų ir technologijų instituto laikrodis NIST-F1, dažnai užima ištisas patalpas. Tačiau agentūros mokslininkai įsitikinę, jog naujausi pasiekimai nanoelektromechaninių sistemų (NEMS) bei nanorezonatorių srityje jau dabar sudaro sąlygas sukurti portabilius atominių laikrodžių analogus.

Atominiai laikrodžiai, bėgant laikui, "nepameta" sekundžių ar net mažyčių jų dalių. Tiesa, laiko matavimo paklaida egzistuoja, bet ji yra tokia maža, jog į ją daugumoje atvejų galima nekreipti dėmesio. Pavyzdžiui, NIST-F1 paklaida yra vos 1 sekundė per 60-80 milijonų metų. Beje, šis tikslumas nėra rekordinis. Jei panašų tikslumą pavyktų išgauti su portabiliomis įrangos versijomis, tai leistų sukurti gerokai saugesnes ir trukdžiams atsparesnes duomenų perdavimo ir neprilygstamo tikslumo GPS pozicionavimo technologijas. DARPA atstovai taip pat įsitikinę, jog portabilūs atominiai laikrodžiai leis sukurti daug didesnės skiriamosios gebos ir jautrio karinės paskirties jutiklius.

Šaltinis:
 


Susijusios naujienos:


Komentarai

Reklaminis skydelis

Naudingos nuorodos

ManoIT.lt









Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed