Lietuvos inžinerijos sektorius augo kartu su inovacijomis
Įvairenybės
Antradienis, 20 Gegužė 2014 08:45

Inžinerinė pramonė – viena svarbių Lietuvos verslo ir mokslo šakų. Dabar inžinerijos pramonė sukuria apie 19 proc. apdirbamosios gamybos sukuriamos bendros pridėtinės vertės, o joje dirba apie 20 proc. visų apdirbamosios gamybos darbuotojų. Norint skatinti šio sektoriaus augimą, reikalingos ne tik investicijos, bet ir inovacijos.

 

Kaip teigia VšĮ „Versli Lietuva“ vyriausiasis analitikas Justas Jurevičius, po įstojimo į Europos Sąjungą 2004 m. Lietuvos inžinerijos pramonė išgyveno nemažai pokyčių – tai ypač skatino atsivėrusios Vakarų rinkos ir siekis jose įsitvirtinti.

 

„Iš rinkos pasitraukė nemažai prie reiklių Europos Sąjungos rinkų nesugebėjusių prisitaikyti ir mažiau efektyvių įmonių. Jų vietą užėmė daugiausia į nišinius rinkos segmentus orientuotos įmonės, kurios diegė naujas technologijas, optimizavo gamybos procesus bei integravosi į Europos ir globalias tiekimo grandines. Šių įmonių produktai dėl savo unikalumo bei pačių įmonių gebėjimo greitai ir efektyviai įvykdyti nestandartinius užsakymus susilaukė pripažinimo ir eksporto rinkose“, – sako J. Jurevičius.

 

„Verslios Lietuvos“ duomenimis, dabar inžinerijos pramonė eksportuoja apie 72 proc. visos Lietuvoje pagaminamos produkcijos, o 2013 m. buvo eksportuota gaminių už 6,25 mlrd. Lt – tai sudarė 13,7 proc. visos apdirbamosios pramonės eksporto. Inžinerijos pramonės eksportas sparčiau pradėjo augti po 2009 m. krizės, t. y. 2010–2013 m. inžinerinės pramonės eksportas vidutiniškai augdavo po 9,5 proc. kasmet ir jau 2012 m. eksporto vertė viršijo prieš krizinį lygį.

 

J. Jurevičiaus teigimu, Lietuvos inžinerijos pramonės gaminių panaudojimo spektras užsienio rinkose varijuoja nuo aeronautikos bei gynybos sektoriaus (NASA, „Boeing“, JAV kariuomenė) iki automobilių (BMW, „Volkswagen“, MAN ir kt.) bei mašinų, mechaninių įrenginių ir elektronikos prietaisų sektoriaus („Hitachi“, „Siemens“, „Mitsubishi“).


Inžineriją skatina inovacijos

„Inovacijos padeda pamatus visų rūšių pramonei, o inžinerija – viena iš inovacijų sričių. Siekdamos pagerinti inžinerinės pramonės ir kitų gamybos sektorių rodiklius įmonės turi investuoti į inovacijas. Nuo kompanijų priklauso, ar žmonių sukurtos inovatyvios idėjos bus perkeltos į įmonių procesus ir produktus, kurios kurs vertę visuomenei. Kalbant apie šakas, kur inovacijos Lietuvoje stipriausios, be abejo, pirmoje vietoje – lazerių technologijos – čia Lietuva pasaulio lyderė. Taip pat šaliai gerai sekasi IT, biotechnologijų ir medicinos srityse. Danija, išskyrus lazerius, taip pat stipri šiose šakose, todėl tai geras bendradarbiavimo ir pelno iš šių inovatyvių sričių kūrimo pagrindas, – sako Danijos ambasadorius Lietuvoje Jorgen Molde. – Vienas iš mūsų tikslų – peržengti sienas ir padėti įmonėms bendradarbiauti. Kadangi Lietuva ir Danija panašios ir geografiškai, ir kultūriškai – turi panašią verslo kultūrą, todėl mums lengva rasti bendrą kalbą.“

 

Kaip teigia J. Molde, šalys, norėdamos skatinti ekonomiką, turi bendradarbiauti, dalintis patirtimi ne tik tarp įmonių šalies viduje, bet ir su užsieniu.

 

Europos Sąjungos duomenimis, Lietuvos inovacijų indeksas nuo 2006 m. paaugo 2,58 proc., o Danijos – 0,89 proc. Tačiau Danija yra viena iš Europoje pirmaujančių šalių inovacijų srityje, o Lietuva vis dar beveik dvigubai atsilieka nuo Europos Sąjungos vidurkio.

 

Per tarptautinės inžinerinės pramonės parodą „Balttechnika 2014“ Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyks Danijos ambasados ir Danijos prekybos rūmų organizuojama konferencija „Inovacija – nuo idėjos iki įvykdymo“. Joje Danijos ir Lietuvos specialistai dalinsis patirtimi bei demonstruos, kaip novatoriškos idėjos tampa pelningos verslui, dalinsis Danijoje, Lietuvoje ir kitose šalyse pasisemta patirtimi bei praktika, ieškos partnerių idėjų komercializavimui. Gegužės 20–22 d. parodoje „Balttechnika 2014“ vyks keliasdešimt specialistams, verslui ir akademinei visuomenei skirtų renginių apie inžinerinės pramonės įmonių kooperacijos galimybes, metalo apdirbimą ir suvirinimą, pramonės objektų priežiūrą bei valdymą Lietuvoje ir užsienyje. Šiemet parodoje dalyvaus 130 įmonių iš 16 pasaulio valstybių. Įėjimas į parodą nemokamas.

 


Susijusios naujienos:

 • Buitinės technikos pirkimas internetu: praktiški patarimai (2019-11-04)

  Jeigu norite gyventi kur kas patogiau – siūlome įsigyti kuo daugiau skirtingos technikos, kuri darbus ne tik atlieka automatizuotai, tačiau ir nereikalauja beveik jokios priežiūros. Sugedus įrangai jos remontas taip pat atliekamas labai operatyviai, tad netenka investuoti daug laiko, kol gedimai bus sutvarkyti.

 • Siūlo darbą užsienyje: 500 000 skelbimų, iš jų 2 Jums – kaip juos greičiau surasti? (2019-02-15)

  “Siūlo darbą užsienyje!”

  “Siūlo darbą Lietuvoje!”

  “Siūlo darbą kosminėje stotyje!”

  “Siūlo darbą po vandeniu!”

  Dauguma sutiks, kad darbo paieškos ne visuomet yra pats maloniausias procesas. Skelbimų portaluose susiduriame su sunkiai aprėpiamais darbo pasiūlymų kiekiais, iš kurių dažniausiai tik keli yra tinkami. Kaip apdirbti tokį didelį informacijos kiekį sparčiau ir rasti norimą darbo vietą greičiau?

 • Viskas, ką turite žinoti apie IPTV (2018-11-02)

  Internetas daugeliui žmonių reikalingas kaip kasdieninis maistas. Televizija – kaip skanėstai. Be interneto daugelis negali įsivaizduoti savo kasdienybės, tačiau papildomam pagardinimui namuose naudojamasi ir televizijos paslaugomis, kurios įvardijamos kaip vienas patraukliausių laisvalaikio leidimo būdų. Jeigu ir Jums tiek televizija, tiek internetas yra būtina namų sąlyga, tokiu atveju IPTV yra puikus pasirinkimas.

 • Dovanos programuotojams. Ką padovanoti? (2016-12-28)

  Pinigai – lengviausias pasirinkimas, ieškant dovanos vienam ar kitam žmogui, nestokojantis ir pravartumo. Ir visgi, galvojant apie dovanas programuotojams tenka ieškoti kitų galimų opcijų, kadangi solidžios profesionalių programuotojų algos keletą banknotų paverčia ne tik idėjiškai, bet ir praktiškai beverčiais. Būtent dėl to, tenka įdėti kiek daugiau pastangų, atsižvelgiant į programuotojo poreikius tiek laisvalaikiu, tiek ir darbo metu, ieškant jam dovanos, kuri būti tiek džiuginanti, tiek ir naudinga. O tokių tikrai yra.

 • Greitas ir patogus būdas - vyriški kvepalai internetu (2016-12-05)

  Kvepalai vyramsVyrai, priešingai, nei moteriškosios lyties atstovės apsipirkinėjimą prekybos centruose vertina neigiamai. Jiems nesinori leisti laiko parduotuvėse renkantis įvairias prekes, stovėti eilėse prie kasų ar persirengimo kabinų. Turbūt ne reta moteris žino, jog norint pakankinti vyrą - jį reikia nusivesti į prekybos centrą ir priversti laukti, kol ji išsirinks kvepalus ar naujus batelius.


Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed