IT vis dar populiarūs: aukštosios mokyklos jų paruošia 5 kartus mažiau, nei reikalinga rinkai
IT+
Ketvirtadienis, 05 Gruodis 2013 14:26

Per ateinančius trejus metus Lietuvoje informacinių technologijų ir ryšių (IRT) specialistų reikės penkis kartus daugiau, nei parengs mūsų aukštosios mokyklos. Tai stabdys tiek didelių, tiek ir smulkių bei vidutinių įmonių augimą ir lems dar didesnę konkurenciją IT sektoriuje, rodo „INFOBALT“ atliktas IT specialistų poreikio tyrimas. „INFOBALT“ Inovacijų vadovas Andrius Plečkaitis antradienį apžvelgdamas pastarųjų metų IT specialistų poreikio augimo tendencijas sakė, kad darbo vietų poreikio augimas susijęs su užsienio kapitalo IT įmonių atėjimu į Lietuvą, taip pat auga ir vietos kapitalo įmonės – vien jų eksportas į užsienį pernai padidėjo 82 procentais.

 

Į informacines ir ryšių technologijas (IRT) stojančiųjų mažėja nuo 2008 m., kitąmet tikimasi, kad pirmą kartą per penkerius metus šis skaičius pradės augti.

 

„Apklausę įmones matome, kad apie 90 proc. įmonių nori didinti darbuotojų skaičių. 2014–2016 metais reiks 17,5 tūkst. specialistų, aukštosios mokyklos paruoš 3,2 tūkstančių, – sako A.Plečkaitis. – Tokius rezultatus lemia įmonių, tarp jų ir startuolių, augimas. 46 proc. smulkių, iki dešimties darbuotojų turinčių įmonių artimiausiais metais žada plėstis ir samdyti naujų darbuotojų, mažos ir vidutinės – 11 proc., o stambios įmonės – 14 procentų.

 

“Pasak A.Plečkaičio, didelį nerimą kelia ir tai, kad studijas baigia tik maždaug pusė įstojusių į IRT specialybes. Bendrai aukštąsias mokyklas Lietuvoje baigia daugiau kaip 62 proc. studentų, o IRT specialybių – 51 procentas.

 

Penki pasiūlymai per savaitę

Personalo atrankos įmonės „Alliance for Recruitment“ partneris Vytenis Šidlauskas kalba, kad IRT specialistų poreikis dėl technologijų skverbties į mūsų gyvenimą bus dar didesnis.

 

Pasak jo, paprasti darbo skelbimai su siūlymais nebepatraukia darbuotojų dėmesio – esą bene vienintelis būdas prisivilioti gerą IT specialistą – jį pervilioti iš kitos įmonės. O toks darbuotojų persamdymas kenkia visai rinkai.

 

„Pralošia ir ta įmonė, kuri prisivilioja darbuotoją, taip pat ir ta, kuri jo netenka, nes reikia kelti atlyginimus. Šalies konkurencingumo mastu naudos praktiškai nėra. Mūsų jau nestebina, kad paskambinus IT specialistui pakviesti į darbo pokalbį šis sako – „esate penktas, kuris man skambina dėl IRT darbo šią savaitę“, – pasakoja V. Šidlauskas.

 

Jis vidurinių mokyklų moksleivius ragina rinktis IT specialybes, kurios garantuos ir stabilias pajamas ateityje. V. Šidlauskas sako, kad IRT studijas baigęs ir maždaug trejų metų patirtį turintis specialistas nesunkiai per mėnesį gali uždirbti 4–5 tūkst. litų.

 

IT specialistų stygius kels paslaugų kainas

 


Švietimo ir mokslo ministerijos atstovas Rimantas Vaitkus sako, kad su IT specialistų trūkumu susiduriama ir kitose šalyse.

 

Pasak jo, IT specialistų poreikio problemas ketinama spręsti didinant valstybės užsakymų dalį į šias specialybes, pagerinus studijų apmokėjimo sąlygas.

 

Tyrime pateikiamos išvados, kad sparčiausiai turėtų augti stambios IT įmonės, o vidutinio dydžio IT įmonės konkuruos su didelėmis ir didins atlyginimus, o tai kels IT paslaugų ir produktų kainas.

 

Be to, problemų turės ir startuolių įmonės, nes šioms bus sunku pritraukti kvalifikuotų specialistų.

 

Aut. teisės: 

 


Susijusios naujienos:

 • Kaip pradėti programuoti? (2021-12-03)

  Programavimas yra vienas vertingiausių įgūdžių tiek keičiant karjerą, tiek plečiant įgūdžius šiais internetiniais laikais. Jei tik pradedate galvoti apie programavimą, štai keletas žingsnių, kuriuos rekomenduoja M. Pininios (Lifehacker)

 • Ieškote IT specialisto? Kreipkitės į personalo paieškos įmonę (2020-04-30)

  Esate IT įmonės direktorius ar vadovas ir ieškote patikimų ir kvalifikuotų darbdavių? Sugaištate daugybę laiko rašydami paieškų skelbimus, tačiau šios paieškos nieko vertos? Jei taip, tada kreipkitės į personalo paieškos įmonę, kuri kaip mat surastų kvalifikuotų konkrečios srities specialistų per trumpą laiką.

   

 • „Microsoft“ pristatė verslo analitikos sprendimą „Power BI“ debesijos paslaugai „Office 365“ (2014-02-11)

  Pirmadienį „Microsoft“ pristatė galingą ir paprastą naudoti verslo analitikos sprendimą „Power BI“, kuris skirtas debesijos paslaugai „Office 365“. Naujasis įrankis leidžia vartotojams greitai rasti reikalingą informaciją, panaudoti duomenis iš „Windows Azure“ ar kitų šaltinių bei paruošti ir suprantamai pavaizduoti sudėtingus verslo analitikos modelius.

   

  „Office 365“ paketui skirtas „Power BI“ – pirmasis verslo analitikos sprendimas, kuris leidžia visiems bendrovės darbuotojams paprastai ir patogiai naudotis verslo analitikos duomenimis. Mes siekiame, kad kuo daugiau žmonių galėtų kritiškai ir skirtingais pjūviais įvertinti bet kuriuos duomenis dirbdami iš bet kurios vietos. Nesvarbu ar tai darbo kompiuteris ar išmanusis telefonas“, – sako Kristijonas Kaikaris, „Microsoft Lietuva“ generalinis direktorius.

 • Tarptautinė informacinių technologijų valdymo metodika – jau ir lietuvių kalba (2014-01-15)

  Tarptautinė informacinių sistemų valdymo ir audito asociacija ISACA sausio 10 d. išleido informacinių technologijų specialistams skirtą leidinį lietuvių kalba „COBIT 5. Organizacijos IT valdymo ir vadovavimo metodika“. Tai informacinių technologijų valdymo metodika, naudojama organizacijų informacinių technologijų valdymo, audito ar kokybės užtikrinimo klausimais. Lietuviškasis leidinio vertimas yra vienas iš pirmųjų pasaulyje – anksčiau ši metodika buvo išleista tik ispanų, kinų, japonų, vokiečių, rumunų, rusų, arabų ir prancūzų kalbomis.

 • Lietuvių įmonė „Gluk Media“ sukūrė „Manchester United” būdą virtualiai susitikti su gerbėjais (2013-12-10)

  Naujųjų medijų agentūra „Gluk Media“ tapo pirmąja Lietuvos bendrove, užmezgusia bendradarbiavimą su vienu vertingiausių pasaulio futbolo klubų – „Manchester United“. „Gluk Media“ sukūrė virtualios realybės projektą su Luis Nani, Antonio Valencia, Chicharito ir Marouane Fellaini. Nufilmuoti futbolininkai tapo projekcijos, kurioje gali dalyvauti jos žiūrovai, dalimi.


Reklaminis skydelis

Naudingos nuorodos

ManoIT.lt

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed