Greičiausia pasaulyje vaizdo kamera nufilmavo, kaip juda šviesa
Audio-Video
Trečiadienis, 14 Gruodis 2011 18:34

Masačusetso technologijų instituto (MIT) mokslininkai specialia vaizdo kamera, galinčia įrašyti 1 trilijoną kadrų per sekundę, nufilmavo, kaip juda šviesos blyksnis.

Internete paviešintuose įspūdinguose vaizdo įrašuose galima pamatyti, kaip šviesa artėja link pomidoro ir jį apšviečia, arba kaip šviesos blyksnis skrodžia butelį su vandeniu.Šie kadrai užfiksuoti specialia vaizdo kamera, kuri veikia kitaip, nei naudojamos buityje. MIT mokslininkų sukurta kamera fiksuoja vaizdą naudodama specialų lazerį, kurio vienas impulsas trunka mažiau nei vieną trilijoninę skundės dalį. Šis lazeris yra tarsi fotoaparato blykstė.

„Naujoji technologija, kurią mes vadiname femtofotografija, naudoja femtosekundės tikslumo lazerio apšvietimą, pikosekundės tikslumo detektorius ir matematines vaizdo atkūrimo technologijas. Šios kameros šviesos šaltinis yra titano safyro lazeris, kuris generuoja impulsus reguliariais intervalais maždaug kas 13 nanosekundžių. Jie apšviečia filmuojamą vietą, o pikosekundės tikslumo detektorius užfiksuoja grįžtančius signalus. Horizontalus kameros apžvalgos laukas yra pakankamai platus, tačiau vertikalusis yra labai siauras – jis maždaug prilygsta vienai linijai“, – aiškina MIT mokslininkai.

Buitiškai šnekant, kamera itin sparčiai skenuoja prieš ją esantį vaizdą, taip sukurdama atskirus kadrus. Iš viso ji užfiksuoja 480 kadrų per nanosekundę, o kiekvieno jų ekspozicija yra vos 1,71 pikosekundės. Kadangi šviesa sklinda labai greitai, to pakanka užfiksuoti jos judėjimą ir pademonstruoti jį kelių minučių vaizdo įraše.

Palyginimui, jei tokiu pat būdu būtų užfiksuota iššauta kulka, vaizdo įrašas, kaip ji skrodžia objektą, truktų trejus metus.

Trilijonas sekundžių yra daugiau nei 31 tūkst. metų. Taigi jei šia kamera nufilmuotumėte vienos sekundės įrašą ir paleistumėte jį įprastu, 30 kadrų per sekundę, greičiu, jo peržiūra truktų ilgiau nei 1 tūkst. metų.

„Vaizdas yra taip smarkiai sulėtintas, kad galime matyti šviesos judėjimą. Tai yra šviesos greitis – visatoje niekas nejuda greičiau“, – sakė tyrėjas Andreas Veltenas.

Siūlome pasižiūrėti vaizdo įrašus: 1, 2.


Šaltinis: 

 


Susijusios naujienos:

 • Naujausia 4K raiškos kamera iš „Sony“ – brangiausioms gyvenimo akimirkoms užfiksuoti (2016-01-06)

  Šiandien bendrovė „Sony“ pristatė naują 4K raiškos filmavimo kamerą FDR-AX53, pasižyminčią išskirtinėmis techninėmis savybėmis, pralenkiančiais jos pirmtakus. FDR-AX53 turi naująjį „Exmor R CMOS“ jutiklį, kuris leidžia filmuoti 4K raiška. Dėl naujojo jutiklio maždaug 1.6 karto didesnio pikselių dydžio, FDR-AX53 užtikrina didesnį jautrumą nei ankstesnių modelių ir neįtikėtinai raiškesnį turinį, filmuojant prasto apšvietimo sąlygomis. FDR-AX53 vaizdo kameroje įtaisyti nauji ZEISS lęšiai, kurie praplečia regėjimo lauką iki 26,8 mm pločio kampo, tiksliai užfiksuoja filmuojamą sceną iš didesnio kampo per „telephoto“ lęšį.

 • Naujausia „Sony“ veiksmo kamera HDR-AS50 – nuotykiams, kuriuos norisi užfiksuoti (2016-01-06)

  Naujojoje HDR-AS50 veiksmo kameroje buvo įdiegtos naujausios technologijos, kurios praturtino kamerą ypatingomis filmavimo funkcijomis ir kokybe. HDR-AS50 turi 11.1 megapikselių galinio apšvietimo CMOS (papildomo metalo oksido puslaidininkio) jutiklį su „ZEISS® Tessar“ lęšiais, fiksuojantį norimus vaizdus vaiskia ir aiškia didele raiška. Ji turi pažangią vaizdo stabilizavimo funkciją „SteadyShot“, kuri tris kartus galingesnė už savo pirmtako, ir naudojama  tokiu pat intervalu, kaip FDR-X1000V, kuri leidžia išvengti bet kokio vibravimo, filmuojant bet kokį vaizdą – pradedant motokrosu ir baigiant gamtovaizdžiais iš oro.

 • Lietuvių kūrinys – 4,5 mln. eurų vertės kilnojama TV studija (2015-10-06)

  4,5 mln. eurų už kilnojamą televizijos stotį. Tokios vertės pirkinį, sukonstruotą lietuvių, įsigijo viena Gruzijos televizija. Bendrovės „Televizijos ir ryšio sistemos“ (TVC), pagaminusios šią studiją, atstovo teigimu, tai brangiausia kada nors Lietuvoje sukurta kilnojama TV stotis. Ir viena moderniausių Europoje – ši stotis buvo įvertinta Amsterdame vykusioje tarptautinėje parodoje „IBC 2015”.

 • Naujoji „Logitech“ garsiakalbių sistema – skambaus garso ir unikalios išvaizdos derinys (2012-10-02)

  2012 m. rugsėjis — „Logitech“ pristato naują produktą kompiuteriams skirtų garso sistemų spektre – garsiakalbius „Logitech Speaker System Z553“. Naujoji 2.1 tipo garsiakalbių sistema išsiskiria aukšto lygio akustinėmis ypatybėmis ir modernia minimalistine išvaizda, kuri suteiks papildomų akcentų bet kokio kambario interjerui.

 • „Samsung“ papildė NX fotoaparatų seriją (2012-10-01)

  2012 m. spalio 1 d. „Samsung Electronics Co.“ pristatė naujus apdovanojimais įvertintos NX fotoaparatų ir objektyvų serijos modelius. Šiemet kompanija pirmoji pristatė kompaktiškus fotoaparatus NX su įdiegta „Wi-Fi“ ryšio sistema. Šią seriją papildė 12-24 mm F4-5.6 ED objektyvas bei 45 mm F1.8 pagrindinis „mid-telephoto“ tipo objektyvas.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Naudingos nuorodos

ManoIT.lt

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed