„Mobotix“ kameros sukaktuves Antarktidoje mini kartu su pingvinais
Audio-Video
Penktadienis, 02 kovas 2012 15:16

Šiomis dienomis sukanka dešimt metų, kai Antarktidos žemyne veikiančioje O'Higginso tyrimų stotyje buvo įrengtos „Mobotix“ stebėjimo kameros. Jų pagrindinė užduotis – stebėti šalia stoties esančio radijo teleskopo būklę, bet kameros dažnai užfiksuoja ir stoties prieigose laisvai vaikštinėjančius pingvinus. Pastarieji subūrė savo internetinę gerbėjų grupę, o „Mobotix“ kameros tapo pirmosiomis gyvūnų stebėjimo kameromis pietiniame Žemės ašigalyje.

O'Higginso tyrimų stotį 1991 metais įkūrė Vokietija, joje ištisą parą priimami ir apdorojami palydovų siunčiami duomenys. Šiam tikslui stoties prieigose buvo sumontuotas didžiulis radijo teleskopas, kuriam stebėti iš pradžių naudota analoginė kamera. Tačiau ji veikė tik esant pakankamai geram apšvietimui, todėl netiko būti naudojama ištisą parą. 2002 metais buvo pasirinkta pažangi „Mobotix“ kamera „M1“, galėjusi fiksuoti didelės raiškos vaizdus net ir esant prastam matomumui.

„Nuo tada, kai buvo įrengtos šios kameros, mes galime tiesiogiai stebėti radijo teleskopą ir nuolatos matyti jo padėtį“, – teigė O'Higginso stotyje dirbantis mokslininkas Reineris Wojdziakas, praleidžiantis Antarktidoje kelis mėnesius per metus.

Prastas matomumas – ne vienintelis iššūkis. Kadangi Antarktida išsiskiria itin atšiauriomis klimato sąlygomis, joje veikiančiai technikai reikia atlaikyti didelius išbandymus: temperatūrų svyravimus, galinčius siekti  nuo 10 laipsnių šilumos iki 30 laipsnių šalčio ir daugiau, ar uraganinio stiprumo vėją, kurio greitis kartais pasiekia iki 250 km/val. Tyrimų stotyje įrengtos „Mobotix“ kameros su šiais išbandymais sugebėjo susidoroti sėkmingai ir iki šiol veikė be sutrikimų.

Viena patikimo „Mobotix“ kamerų veikimo priežasčių yra jų konstrukcija. Kamerose nenaudojamos jokios judančios dalys, kameroms nereikia ventiliacijos, kadangi jos neįkaista. Decentralizuota apdorojimo ir įrašymo funkcija reikalauja mažesnio ryšio kanalo pralaidumo ir sumažina visos sistemos eksploatavimo sąnaudas. Be to, šios kameros veikia naudodamos 3-4 W energijos. Tradicinė stebėjimo kamera sunaudotų apie 40 W energijos ir būtų sunkiai pritaikoma tokiose sąlygose.

Per pastarąjį dešimtmetį „Mobotix“ kamerų užduotis O'Higginso tyrimų stotyje buvo paįvairinta: šiuo metu dvi kameros stebi radijo teleskopo ir stoties prieigas, o dvi papildomos kameros filmuoja čia vis užsukančius pingvinus. Dėl to „Mobotix“ kameras galima vadinti pirmosiomis gyvūnų stebėjimo kameromis Antarktidos žemyne.

Radijo teleskopas yra pamėgta pingvinų vieta, kadangi jo korpusas ir platforma, ant kurios jis įrengtas, suformuoja užuovėją, kurioje nuo stipraus vėjo slepiasi pingvinai. Jie greičiausiai nė nenutuokia, kad internete yra subūrę juos stebinčių gerbėjų grupę.

Pranešimas žiniasklaidai

Tags:
 


Susijusios naujienos:

  • Naujausia 4K raiškos kamera iš „Sony“ – brangiausioms gyvenimo akimirkoms užfiksuoti (2016-01-06)

    Šiandien bendrovė „Sony“ pristatė naują 4K raiškos filmavimo kamerą FDR-AX53, pasižyminčią išskirtinėmis techninėmis savybėmis, pralenkiančiais jos pirmtakus. FDR-AX53 turi naująjį „Exmor R CMOS“ jutiklį, kuris leidžia filmuoti 4K raiška. Dėl naujojo jutiklio maždaug 1.6 karto didesnio pikselių dydžio, FDR-AX53 užtikrina didesnį jautrumą nei ankstesnių modelių ir neįtikėtinai raiškesnį turinį, filmuojant prasto apšvietimo sąlygomis. FDR-AX53 vaizdo kameroje įtaisyti nauji ZEISS lęšiai, kurie praplečia regėjimo lauką iki 26,8 mm pločio kampo, tiksliai užfiksuoja filmuojamą sceną iš didesnio kampo per „telephoto“ lęšį.

  • Naujausia „Sony“ veiksmo kamera HDR-AS50 – nuotykiams, kuriuos norisi užfiksuoti (2016-01-06)

    Naujojoje HDR-AS50 veiksmo kameroje buvo įdiegtos naujausios technologijos, kurios praturtino kamerą ypatingomis filmavimo funkcijomis ir kokybe. HDR-AS50 turi 11.1 megapikselių galinio apšvietimo CMOS (papildomo metalo oksido puslaidininkio) jutiklį su „ZEISS® Tessar“ lęšiais, fiksuojantį norimus vaizdus vaiskia ir aiškia didele raiška. Ji turi pažangią vaizdo stabilizavimo funkciją „SteadyShot“, kuri tris kartus galingesnė už savo pirmtako, ir naudojama  tokiu pat intervalu, kaip FDR-X1000V, kuri leidžia išvengti bet kokio vibravimo, filmuojant bet kokį vaizdą – pradedant motokrosu ir baigiant gamtovaizdžiais iš oro.

  • Lietuvių kūrinys – 4,5 mln. eurų vertės kilnojama TV studija (2015-10-06)

    4,5 mln. eurų už kilnojamą televizijos stotį. Tokios vertės pirkinį, sukonstruotą lietuvių, įsigijo viena Gruzijos televizija. Bendrovės „Televizijos ir ryšio sistemos“ (TVC), pagaminusios šią studiją, atstovo teigimu, tai brangiausia kada nors Lietuvoje sukurta kilnojama TV stotis. Ir viena moderniausių Europoje – ši stotis buvo įvertinta Amsterdame vykusioje tarptautinėje parodoje „IBC 2015”.

  • Naujoji „Logitech“ garsiakalbių sistema – skambaus garso ir unikalios išvaizdos derinys (2012-10-02)

    2012 m. rugsėjis — „Logitech“ pristato naują produktą kompiuteriams skirtų garso sistemų spektre – garsiakalbius „Logitech Speaker System Z553“. Naujoji 2.1 tipo garsiakalbių sistema išsiskiria aukšto lygio akustinėmis ypatybėmis ir modernia minimalistine išvaizda, kuri suteiks papildomų akcentų bet kokio kambario interjerui.

  • „Samsung“ papildė NX fotoaparatų seriją (2012-10-01)

    2012 m. spalio 1 d. „Samsung Electronics Co.“ pristatė naujus apdovanojimais įvertintos NX fotoaparatų ir objektyvų serijos modelius. Šiemet kompanija pirmoji pristatė kompaktiškus fotoaparatus NX su įdiegta „Wi-Fi“ ryšio sistema. Šią seriją papildė 12-24 mm F4-5.6 ED objektyvas bei 45 mm F1.8 pagrindinis „mid-telephoto“ tipo objektyvas.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Naudingos nuorodos

ManoIT.lt









Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed