Kriptovaliutos kas tai?
E-verslas
Ketvirtadienis, 02 Gruodis 2021 17:14

Kriptovaliuta paprastai apibrėžiama kaip virtuali valiuta, kurioje yra šiek tiek elektroninių pinigų. Valiutos dar vadinamos skaitmenine valiuta. Pastaruoju metu viešose vietose dažnai girdimas terminas „kriptovaliuta“. Visai kaip paslaptingas su ja susijęs žodynas „kasyba“, „blockchain“ ir pan. Diskusija internete dar nesibaigė: ilgainiui ateis diena, kai kriptovaliutų entuziastai tikės galintys pakeisti įprastas valiutas, o skeptikai mano, kad tai tik diena, kai sprogs burbulas.

Net jei ir neketinate įsigyti galingo kompiuterio ir paskirti jo kriptovaliutos „kasimui“, suprasti, apie ką kalba žmonės, kai jie kalba apie kriptovaliutas ir bitkoinus, verta.

Kas yra kriptovaliutos? Kuo jos skiriasi nuo įprastų valiutų?

Kriptovaliuta yra skaitmeninė arba virtuali valiuta, leidžianti anonimiškai atlikti internetinius mokėjimus tiesiogiai tarp vartotojų, nesinaudojant bankais ar kitais tarpininkais. Kriptovaliuta neturi fizinio pasireiškimo – nėra monetų ar banknotų, kuriuos būtų galima paimti. Jie egzistuoja tik virtualiame pasaulyje. Kriptovaliutų galite įsigyti kriptovaliutų biržose. Jų vertę lemia paklausos ir pasiūlos dėsnis. Kuo daugiau žmonių nori pirkti kriptovaliutą, tuo didesnė jos vertė, ir atvirkščiai. Pati populiariausia ir geriausiai žinoma kriptovaliuta yra bitkoinai. Vienas bitkoinas šiuo metu kainuoja apie 5000 eurų, o bendra visų apyvartoje esančių bitkoinų vertė siekia apie 83 mlrd. eurų. Antroji pagal populiarumą valiuta yra „Ethereum“. Jos vieneto, vieno eterio vertė yra apie 240 eurų. Tačiau skirtingų kriptovaliutų egzistuoja per tūkstantį, daugelio jų vienetų vertė yra pora eurų ar netgi dar mažesnė.

Esminis skirtumas tarp kriptovaliutos ir įprastos valiutos yra tas, kad kriptovaliuta yra decentralizuota. Skirtingai nuo įprastų valiutų, tokių kaip JAV doleris ar euras, kriptovaliutų neišleidžia centrinis bankas ir jų nereglamentuoja jokia nacionalinė institucija. Kriptovaliutos vienetai sukuriami atliekant techninį procesą, vadinamą „kasyba“. Pasaulyje šia kriptovaliuta naudojasi maždaug 6 milijonai žmonių. Dauguma jų naudoja Bitcoin. Taip pat yra apie tūkstantis kriptovaliutų bankomatų. Nors bankinių mokesčių mokėti įsigyjant kriptovaliutą ir ja atsiskaitant nereikia, mokesčių kitiems tarpininkams, dažnai didesnių negu ką nors perkant internetu ir mokant bankine kortele, neišvengsite. Dažniausiai viskas vyksta taip: asmuo, norintis įsigyti kriptovaliutos, susikuria virtualią tos kriptovaliutos piniginę. Tada jis gauna savo asmeninį ir viešą sąskaitos numerius. Jie kiekvienam asmeniui yra unikalūs, asmeninis yra naudojamas prisijungimui prie sistemos, o viešą reikia nurodyti norint gauti pinigus.

Asmenines sąskaitas galima palyginti su elektroninės bankininkystės slaptažodžiais, o viešąsias – su banko sąskaitomis

Tačiau, skirtingai nei elektroninėje bankininkystėje, pametus ar pamiršus asmeninę sąskaitą, kriptovaliutos sąskaitoje laikomų vienetų atkurti nepavyks. Taip pat yra keletas paslaugų teikėjų, kurie siūlo susikurti bitkoinų sąskaitas savo svetainėse ir naudoti jas kaip tarpininkus. Tokiu būdu jums nereikės jaudintis dėl asmeninės paskyros praradimo. Sukurtą piniginę galima įsigyti su kriptovaliuta realiu tos dienos valiutos kursu. Tačiau tam jis vis tiek turi atsidaryti mokėjimo sąskaitą vienoje iš specialių svetainių, kurios atlieka tarpininko vaidmenį tarp banko ir kriptovaliutų keityklos. Į šią sąskaitą jis perves pinigus iš banko ir už tai pirks kriptovaliutą biržoje.

Lietuvoje norintiems įsigyti Bitcoin, tokios sąskaitos atidarymas ir Bitcoin pirkimo operacijos atlikimas papildomai kainuos 10-20 eurų. Nusipirkta kriptovaliuta galima atsiskaityti už prekes ir paslaugas arba pervesti ją kitiems vartotojams nemokant banko mokesčių. Viskas, ką jums reikia padaryti, tai žinoti kitų vartotojų viešąsias paskyras. Tačiau banko mokesčių nebuvimas nereiškia, kad kriptovaliutų pervedimai yra nemokami. Atliekant pavedimą tereikia kuo greičiau nurodyti sumą, kurią sutinkate sumokėti už pavedimą. Kuo didesnė suma, tuo greitesnis pervedimas.

 


Susijusios naujienos:

  • Kaip pradėti prekybą internetu? (2021-01-12)

    Prekyba internetu Lietuvoje šiuo metu išgyvena pakilimo laikotarpį – kai dėl pandemijos teko užsidaryti didžiajai daliai fizinių parduotuvių, daugelis verslininkų nutarė persikelti į virtualią erdvę. Tuo pačiu tai tapo puikia galimybe ir tiems, kurie dar tik svajojo apie nuosavą verslą – jei tokių norų turite ir Jūs, dalinamės patarimais, kurie užtikrins efektyvų startą.

  • Apatiniai internetu – galimybė greitai rasti tai, ko reikia (2019-03-21)

    Šiais laikais pirkimas internetu yra ne tik patraukli galimybė, tačiau net ir būtinybė, kadangi pirkdamas internetu gausite kur kas daugiau privalumų nei kad užsukęs į įprastus prekybos centrus.

  • Planuojami viešieji pirkimai 2019 – kaip IT sprendimai palengviną jų paiešką? (2019-01-16)

    Kiekvienais metais iki kovo 15 d. viešosios perkančiosios organizacijos turi paviešinti savo planuojamus pirkimus. Tai yra išankstinė informacija apie tai, ką, kurį ketvirtį ir už kiek jos planuoja pirkti metų bėgyje. Pasikeitus viešųjų pirkimų įstatymui, beveik neliko išankstinių techninių specifikacijų, todėl planuojami pirkimai tapo vieninteliu būdu sužinoti apie pirkimus anksčiau. 2019 metų planus  organizacijos jau pradėjo skelbti.

     

     

     

  • Ką reiktų žinoti pieš perkant suvirinimo įranga internetu (2019-01-10)

    Kiekvienas geras suvirintojas ne nuomoja, tačiau turi nuosavą įrangą, kuri padeda be jokio vargo ir labai greitai atlikti net ir pačius sudėtingiausius suvirinimo darbus. Šiais laikais įranga labai moderni, padeda sutaupyti daug laiko, juolab, nekenkia žmogui, tad vietoj nuomos arba kitų žmonių paslaugų – verta įsigyti nuosavą ir pačiam atlikti suvirinimo darbus. Tiesa, interveriniai suvirinimo aparatai labai skirtingi, tad kartais rasti Jums labiausiai tinkamą gali būti gana sudėtinga. Žinoma, pasitarus su profesionalu paieškos bus kur kas paprastesnės, tad naudotis kitų žmonių patirtimi tikrai verta ir labai naudinga.

  • Rekuperatoriaus pirkimas internetu: smulkmenos, kurias būtina įvertinti (2018-11-26)

    Profesionali namų vėdinimo sistema garantuoja, kad oras namuose bus kur kas gaivesnis, kad nesikaups drėgmė, dulkės, pavyks puikiai išsimiegoti bei protiškai dirbti, galiausiai, palaikyti gaivų orą namuose. Tinkamas mikroklimatas  - laimingas gyvenimas. Subalansuotai oro apytakai namuose palaikyti geriausiai tinka vėdinimo sistema su rekuperacija.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Naudingos nuorodos

ManoIT.lt









Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed