Bioninė akis leidžia akliesiems matyti
Technologijos
Ketvirtadienis, 04 Lapkritis 2010 12:45
Mokslą sudrebino dar vienas sėkmingas bandymas, kurio metu buvo testuojamos bioninės akies galimybės.

Mažytis mikročipas, implantuotas akyje, leido bandyme dalyvavusiems dviems akliems vyrams ir moteriai, regėti. Jie sugebėjo pamatyti laikrodžio rodykles ir identifikuoti įvairius objektus.

Vienas bandyme dalyvavęs aklas vyras pirmą kartą gyvenime pamatė savo merginos šypseną, o kitas perskaitė savo vardą. Manoma, kad bioninis akies čipas gali padėti net ir tiems žmonėms, kurie gimė akli.

Vaizdo medžiagoje, išplatintoje Karališkosios draugijos, matome pacientą Miika Terho iš Suomijos. Jis su bionine akimi sugeba pamatyti du priešais jį padėtus objektus ir atpažįsta obuolį bei bananą.

Mokslininkai bandymų rezultatus vadina „stulbinančiais“. Ekspertai teigia, kad tinklainę pavaduojantis implantas, gali tapti revoliucija aklųjų gydyme, kokiu tapo kochleariniai implantai, gydant kurčiuosius.

Pirmiausia šis gydymas bus taikomas pacientams, sergantiems pigmentiniu retinitu, paveldima liga, kuri pažeidžia akies tinklainę. Šis lėtinis susirgimas progresuoja ir veda į visišką aklumą. Tačiau mokslininkai mano, kad su laiku bioninė akis taip pat gali padėti išgydyti akių ligas, susijusias su amžiumi, tokias kaip amžinė geltonosios dėmės degeneracija.

Robert MacLaren iš Oksfordo universiteto sako: „Dabar, kalbėdamas su pacientais apie jų akių ligas, kai kuriais atvejais, galiu suteikti optimistinių prognozių. Viltis padeda žmonėms susitaikyti su diagnozuojamu aklumu.“
 
Vokiečių kompanijos „Retina Implant AG“ sukurtas implantas yra visai mažytis 3mm dydžio mikročipas su įmontuotais 1 500 šviesos jutiklių, skirtų kompensuoti tikruosius, prarastus dėl akies tinklainės ligos. Tai pirmasis implantas, kuriam nereikia jokių papildomų prietaisų, tokių kaip kamera, pritaisyta prie tamsių akinių.

Prestižiniame mokslo žurnale „Proceedings of the Royal Society B“ aprašoma, kaip du vyrai ir viena moteris, su implantuotais mikročipais sugebėjo pirmą kartą pamatyti objektų linijas po to, kai prarado regėjimus dėl pigmentinio retinito.

Kelios dienos po operacijų, visi trys pacientai galėjo matyti ant stalo padėtų objektų linijas ir juos atskirti. Mokslininkas dr. Eberhartas Zrenneris, „Retina Implants“ įkūrėjas, sako: „ Vienas jaunas pacientas man pasakė, kad pažvelgęs į savo merginą, jis išvydo jos šypseną, o kitas sėdėdamas sode, išvydo saulėgrąžą ir vabzdžius žolėje. Dar kitas matė danguje skrendantį lėktuvą. Implantai leidžia pacientams laisvai judėti ir būti maksimaliai mobiliems.“

Profesorius MacLarenas, planuojantis išbandyti implantą su Didžiosios Britanijos pacientais, bioninę akį vadina „stulbinančiu atradimu“. Jis sako, kad iki šiol, tokia regėjimo galimybė buvo aprašoma tik mokslinėje fantastikoje. „Nors mes kalbame apie užuomazginį regėjimą, kai matoma visai nedaug, tačiau visiškai aklam žmogui tai leidžia orientuotis aplinkoje ir būti visiškai savarankiškam.“

Ekspertai skaičiuoja, kad implantas Didžiojoje Britanijoje gali kainuoti nuo 20 iki to 45 tūkst. svarų sterlingų. Tiek kainuoja du šunys-vedliai.

Tiesa, bioninė akis kol kas tinka tik tam tikriems aklumo atvejams. Profesorius MacLarenas pažymi, kad reikia atsakyti į klausimą, kiek mikročipas gali veikti ir kaip jį patobulinti. „Bioninės akies tobulinimas gali užtrukti“, - sako jis.



Šaltinis:
 


Susijusios naujienos:


Komentarai

Reklaminis skydelis

Naudingos nuorodos

ManoIT.lt









Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed