Kur kalėdinių dovanų ieško kibernetiniai sukčiai?
Interneto Gidas
Trečiadienis, 21 Gruodis 2011 14:47

Sparčiai artėjant didžiausioms metų šventėms, saugumo ekspertai įspėja apie suaktyvėjusias internetinių sukčių atakas. Pasinaudoję kalėdiniu subruzdimu ir sumažėjusiu atidumu, sukčiai dairosi „dovanų“ populiariuose socialiniuose tinkluose, pokalbių programose ir fiktyviose svetainėse.



„Kalėdos – tinkamas laikas „gaudyti“ atsitiktines aukas internete. Šiuo metu suaktyvėja socialinės inžinerijos (angl. phishing) tipo atakos, kuomet internautai „sveikinami“ siunčiant Kalėdų atvirutes ar elektroninius laiškus, viliojami šventinėmis nuorodomis į fiktyvias svetaines. Tai paprastas ir kiekvienais metais pasikartojantis būdas pasipelnyti iš eilinių vartotojų – surinkti jų prisijungimo duomenis, diegti duomenų šnipinėjimo programas ar trikdyti kompiuterio procesus“, – teigia Tomas Parnarauskas, bendrovės „NOD Baltic“ vadovas.

Anot T. Parnarausko, sukčiai kalėdinių dovanų dažniausiai ieško daug vartotojų turinčiuose socialiniuose tinkluose „Facebook“ ar „Twitter“, pokalbių programose, kaip pavyzdžiui „Skype“, taip pat „pasiskolina“ elektroninio pašto adresus siuntinėti brukalams (angl. spam) ir šventiniams pasiūlymams. „Tokio tipo atakų sėkmė priklauso nuo atsitiktinumo – „užkibs ar ne?“. Todėl labai svarbu nepasiduoti šventiniam šurmuliui bei lengvam išsiblaškymui ir neprarasti budrumo – tai pagrindinis apsisaugojimo būdas“, – komentavo T. Parnarauskas.

Kalėdų metu atakų ypatingai turėtų pasisaugoti populiarių socialinių tinklų „Facebook“ ar „Twitter“ vartotojai – tai viena iš mėgstamiausių sukčių vietų ieškoti atsitiktinių aukų. Prisidengę Kalėdų sveikinimais ir pokštais jie siunčia įvairias pramogas siūlančias nuorodas, kurios įvilioja internautus į kenksmingas svetaines. „Facebook“ gali pasirodyti nemažai kenksmingų pranešimų, kurie gali atrodyti kaip paprasti draugų įrašai. Šie metodai taip pat taikomi „gaudant“ žinučių programų „Skype“, „MSN“ ar „ICQ“ vartotojus.

Interneto sukčiai rašo daug kalėdinių laiškų, deja, skirtų siųsti ne Kalėdų seneliui, o kaip elektroninio pašto brukalus vartotojams. Saugumo ekspertai įspėja itin įtariai vertinti iš nepažįstamų asmenų gautus, konkretaus gavėjo neturinčius laiškus, taip pat tuos, kuriuose temos eilutė ar pats tekstas parašytas didžiosiomis raidėmis. Šiais laiškais keliauja duomenis šnipinėjantys ir kompiuterio procesus trikdantys virusai bei kenkėjiškos programos. Tokia grėsmė aktuali ir išmaniųjų telefonų savininkams, kurie turėtų įtariai vertinti iš nepažįstamo numerio Kalėdų rytą atkeliaujančias trumpąsias SMS ar MMS žinutes bei elektroninius sveikinimus.

Dar vienas, ne mažiau populiarus apgavystės būdas – nuorodomis vilioti į fiktyvias svetaines internete. Kaip ir eiliniai vartotojai, sukčiai vis labiau mėgsta „apsipirkti“ e-parduotuvėse. Paprastas būdas neapsigauti – patikrinti informaciją apie siūlomą svetainę tiesiog suvedus jos pavadinimą į „Google“ ar kitą interneto paieškos sistemą. Papildomai rekomenduojama nepatingėti ir paieškoti atsiliepimų forumuose, taip pat įvesti raktinius žodžius, pavyzdžiui „apgaulė“ (angl. Scam).

Norintiems nepakliūti į sukčių pinkles saugumo ekspertai pataria neprarasti budrumo. Rekomenduojam vengti nepažįstamų sveikinimų, skambių ir „per daug gerų, kad būtų tiesa“ pasiūlymų. Būtina atkreipti dėmesį, jog dažnai grėsmės galima išvengti laiku atnaujinus operacinių sistemų nustatymus, naudojant naujausias, saugesnes interneto naršyklių versijas. Patariama retkarčiais patikrinti visą kompiuterio sistemą antivirusine programa ar internetiniu virusų skeneriu.

Šaltinis: 

 


Susijusios naujienos:

  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.

  • Pigiausias internetas Kaune: kaip tokį atrasti? (2017-06-14)

    Ar galite įsivaizduoti savo gyvenimą be interneto, kuris lydi mus kiekviename žingsnyje. Turbūt sunkiai, kadangi internetas yra ne tik pramogos, tačiau ir darbo priemonė. Juolab, įprastus darbus jis mums padeda atlikti kur kas geriau, o šiuolaikiniame pasaulyje labai svarbus laiko taupymo aspektas. Visgi, šiuo metu interneto paslaugas teikia tiek daug tiekėjų, kad gali būti sunku pasirinkti, kuris variantas Jums tinka labiausiai. Pigiausias internetas Kaune nebūtinai yra blogiausias kaip kartais priimta manyti. Pigumas taip pat gali reikšti kokybę, tik reikia mokėti ieškoti ir atradus priimti pasiūlymą.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Naudingos nuorodos

ManoIT.lt









Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed